stomatolog dentysta wrocław fabryka uśmiechu dental factory burdeński dąbrowskiego

Protezy elastyczne we Wrocławiu

Protezy bez metalowych klamer

Protezy zębów to uzupełnienia ruchome (wyciągane z jamy ustnej), wykonywane z akrylu w kolorze dziąsła i zębów. Tradycyjne akrylowe protezy mają kilka wad - mają tendencje to wysuwania się, przesuwania przy mówieniu i gryzieniu, czy podrażniania dziąseł. Alternatywą dla tradycyjnych akrylowych protez są protezy elastyczne - protezy akronowe, protezy nylonowe i protezy acetalowe. Eliminują one wszystkie wady tradycyjnych protez zębowych.

Czym są protezy elastyczne?

Klasyczne protezy akrylowe posiadają metalowe klamry, które poprawiają utrzymanie protezy. Są niezbędne, ale mogą być widoczne przy szerokim uśmiechu. Zastosowanie specjalnego półelastycznego tworzywa - acetalu, akronu lub nylonu, pozwala na zastąpienie metalowych klamer estetycznymi klamrami w kolorze dziąsła lub zębów.

protezy elastyczne acetalowe akronowe nylonowe dobry protetyk wrocław

Jakie są zalety protez elastycznych w porównaniu z akrylowymi?

# stabilne podczas jedzenia i mówienia
# estetyczne - brak metalowych klamer i haczyków
# nie blokują podniebienia - pozwalają odczuwać smak
# nie wymagają stosowania kleju do protez
# idealne dla pacjentów z alergią na metale
# nie drażnią śluzówki, a klamry nie uszkadzają zębów

Ile czasu zajmuje wykonanie protezy elastycznej?

Zazwyczaj na wykonanie protezy potrzebujemy około 3-4 wizyt. Na pierwszych dwóch wykonujemy wyciski, które odsyłamy do laboratorium dentystycznego. Następnie odbywa się wizyta, na której kontrolujemy próbne protezy. Na ostatniej wizycie oddajemy gotowe protezy. Całość zajmuje około 10 dni. W kłopotliwych sytuacjach np. wyjazd, złamany ząb, możliwe jest wykonanie protezy w krótszym czasie.

Jak często należy wymieniać protezy na nowe?

Pacjenci użytkujący ruchome protezy powinni się zgłaszać na wizyty kontrolne co pół roku. Oceniamy wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej. Skutkiem użytkowania protez ruchomych jest zanik podłoża protetycznego, co pogarsza ich utrzymanie i proteza zaczyna spadać. Jest to wskazaniem do wymiany. Protezy powinny być wymieniane średnio co 5 lat.

Czy trudno przyzwyczaić się do noszenia protezy?

Protezy elastyczne to typ protez, do których pacjenci bardzo łatwo i szybko się adaptują. Po oddaniu, przez pierwsze dni śluzówka jamy ustnej może być nieznacznie podrażniona. Język, mięśnie i policzki będą w tym czasie przystosowywać się do nowych protez. Po kilkudniowym okresie adaptacyjnym nie sprawiają już one trudności w mówieniu i jedzeniu. Jest to jednak okres dużo krótszy, niż w przypadku zwykłych protez.

Umów się na bezpłatną konsultację!

- Ocenimy stan Twoich zębów

- Otrzymasz plan i kosztorys leczenia

Zobacz pozostałe rodzaje protez zębowych

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytania?

Wypełnij formularz kontaktowy